/

Bizden Haberler

Yeni teknolojilerimiz ve ürünlerimiz hakkında son güncel bilgiler
Standard Post with Image

İlketap’tan GES’e Yatırım

1981 yılından beri etiket ambalaj sektöründe faaliyet gösteren İlketap, mevcut fabrikasının çatısına inşa edilen güneş panelleri ile Güneş Enerjisi Sistemini kurarak kendi enerjisi ile kendi üretimini yapar hale gelmiş bulunmaktadır.

Daha çok temel ihtiyaçlara yönelik gıda, içecek, kişisel/ev bakım ürünleri ve en önemlisi günümüz koşullarında daha da çok ihtiyaç duyulan hijyenik ve dezenfektan ürünleri üreten kurumsal firmalara etiket ambalaj üreten İlketap, pandemi koşullarında gerekli olan önlemleri alarak üretim ve yatırımlarına devam ederek sürece katkı sağlamaktadır. GES projemiz, dünyayı saran corona virüsünün etkilediği ekonomik şartlar öncesi başlatmış olduğumuz bir proje olmasına rağmen, bu süreçte aldığımız önlem ve oluşturduğumuz acil eylem planlarımızla projeyi çok zor şartlarda olsa bile tamamlamış bulunmaktayız.

Bu projeye, Çevre Dostu ve yılların vermiş olduğu Çevre Kültürü olan bir fabrika olduğumuzu taçlandırmak adına yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanmayı amaç edinerek başladık.

 “Neden geleceğe daha temiz bir dünya bırakmak için bizim de bir faydamız olmasın?” dedik:

Temiz enerji kullanarak kirlilik yaratmayacağız

Sera gazı (Co2 Emisyonu) emisyonunu azaltabileceğiz

Sessiz enerji ile gürültü oluşturmayacağız

Fosil yakıt kullanımının azaltılmasına katkı sağlayarak her yıl yüzlerce ağacı da kurtarabileceğiz.

 “Neden tasarruf sağlayarak kendi enerjimizi kendimiz üretmeyelim ki?” dedik:

Hepimiz biliyoruz ki güneş enerjisi sınırsız bir enerji kaynağıdır. Bu kaynağın kendimize enerji sağlaması dışında milli enerjiye de katkı sunmasını sağlayabileceğiz.

Şuan GES projesini hayata geçirmenin gururunu yaşamakta ve diğer firmalara da örnek olabilmeyi ümit etmekteyiz.

İlketap sektöründe edindiği misyon ve vizyonuyla, üstlenmiş olduğu muhtelif sosyal sorumluluk projeleriyle ve teknolojiyi yakinen takip eden yatırımcı ruhuyla, ekonomiye katkı sağlamaya şartlar elverdiği ölçüde devam etme gayreti içinde olacaktır.

Devamını Oku
Standard Post with Image

E-Magazin

1981'den beri edindiğimiz tecrübe ile müşterilerine etiket konusunda çözümler ve yenilikler sunan İlketap son yıllarda yaptığı yatırımlarla ambalaj sektöründe de ilklerin öncüsü oldu.  Ambalaj sektöründeki yenilikleri, ürünü farklılaştırarak ön plana çıkmasını sağlayan çeşitli etiket uygulamalarındaki son trendleri İlketap Etiket ve Ambalaj San.Tic.A.Ş. Genel Müdürü Gökhan Öztel’den dinleyelim…

Cam şişe ambalajları uzun bir süredir kullanılmaktadır. Ancak plastik kaplardan cama geçiş son yıllarda daha popüler olmaya başlamıştır, çünkü tüketiciler çevre dostu ambalaj konusunda daha bilinçli hale gelmiştir ve şirketler de camın faydalarını yeniden keşfetmektedir. Burada cam şişe ambalajlamanın artan popülerliğini ve güvenlik, hijyen, sürdürülebilirlik ve imaj gibi faydalarını keşfedeceğiz.

Dekoratif Etiketleme Teknikleri

Farklılaşma, marka sahiplerinin ürün etiketlerinin market raflarında nasıl görünmesi gerektiğini tarif etmek için bugünlerde kullandıkları moda sözcüktür. Ürünleri rafta öne çıkmalı ve müşterilerin ilgisini çekmelidir.  Bu üstünlüğü elde etmek için marka sahipleri kendi ambalajlarının dekorasyonunu geliştirmek amacıyla yeni mürekkep ve kaplama teknolojilerini talep etmektedir.

İlketap Etiket olarak hızla değişen ve gelişen dünya pazarında, albenisi olan etiket basımlarında farkındalık yaratma noktasında devreye girmekteyiz.

Uzun yıllar etiketlerde dekoratif baskı teknolojileri konusunda hep ilkleri gerçekleştirerek, öncü bir kuruluş olduk ve bu alanda kendimizi daima geliştirdik ve ileriye taşıdık. Bundan sonraki süreçte de yine her zaman olduğu gibi yeni teknolojileri yakından takip etmeye devam ederek bu hızlı değişimin içinde olacağız.

Tüm yeni teknolojileri bünyesinde barındıran etiket üretim makinamızda ofset, HD Flekso, gravür, serigrafi, varak, hologram, kabartma, kaplama, laminasyon gibi farklı baskı teknikleri ile parlak-mat laklar, simli effect pigmentler, sıcak ve soğukta renk değiştiren termokromik boyalar, gündüz ve gece renk değiştiren fotokromik boyalarla uygulama yapmak mümkündür. Bu baskı tekniklerinin her biri doğaları gereği marka sahiplerinin müşterilerini etkileyebilir, satışlarını arttırabilir ve bu sayede yeni pazarlara açılabilirler.

4.0 yeni sanayi devrimine uyumlu ve tüm yeni teknolojileri kendi bünyesinde barındıran etiket üretim makinamızda her bir işlem, tek bir geçişte %100 - 8K kamera kontrol sistemimizle el değmeden üretilmektedir.

Yeni Fırsatlar

Mürekkep ve kaplama ürün teknolojilerindeki değişimler, bu yenilikçi baskı tekniklerini kullanarak daha öne çıkan etki ve performans sağlar ve farklılaşma için yeni ve gelişmiş fırsatlar sunar.

Özel etki kaplamaları bir ambalaj üzerindeki dekorasyon tekniklerini geliştirebilir.

Görsel efektler renk değiştiren kaplamalar, mat/parlak efekti, dokunmaya karşı hassas kaplamalar (örn; ağımsı doku efekti) ve kabartma efektini aktarabilen laminasyonları içerir.

Body Sleeve Etiket Uygulamaları

Isıyla küçülen, ürünü 360 derece sarabilen ve raflarda tüketicinin dikkatini çekebilen body sleeve etiketler / ambalaj üzerindeki sleeve etiketlemeler son yıllarda ciddi miktarda büyüme gerçekleştirmiştir ve özel markalaşma ile tüketici deneyimi fırsatları sunmaktadır.

Bu uygulama, hem grafik alan yeterlilikleri hem de ambalajın bütününü tek bir uygulamada sarabilmesi bakımından önceden sınırlı olan ve en yaygın olarak kullanılan baskı ve dekorasyon yaklaşımlarıyla kıyaslandıklarında yüksek kalitede grafik üretimine izin vermektedir. 

Body Sleeve etiketler özel paket tasarım imkanı sağladığı gibi, tüketici kullanımı açısından da hem çekici hem ergonomik olan biçimlerde çeşitli ambalajlar üzerinde kullanım fırsatı sunar. 

Etiketsiz Görünüm Efektleri (No-Label Look)

Etiket uygulamalarının en çekici değerlerinden biri de etiketin birincil şeffaf ambalaj üzerine yapıştırılarak etiketsiz görünüm efekti sağlanabilmesidir.

Bu uygulama, çoğu zaman etiketli şeffaf ambalajın içerisinden ürünün kendisini göstermek istenildiği durumlarda kullanılır. Fakat etiket tasarımının ön plana çıkabilmesi için genellikle opak beyaz boyaları kullanmaktayız. 

Opak beyaz mürekkepleri, işin özelliğine ve müşterimizin beklentilerine göre, çeşitli mürekkep teknolojilerinde basabilme imkanımız bulunmaktadır. örn; (serigrafi, flekso ve gravür tekniğinde basılabilir.) Bu beyazların örtücülüğünün, parlaklığının yanı sıra saklama kuvvetini de arttırmaya devam etmiştir ve en önemlisi; tasarımda kullanılan efektlerin daha ön plana çıkmalarını sağlamaktadır.

Özel Efektli Mürekkep ve Kaplamaların Kullanılması

Müşterilerin ürün ambalajlarını farklılaştırmak için kullanabileceği bir teknik de özel efektli mürekkep ve kaplamaları içerir. Bunlar çok parlayan metalik, sedef gibi, pırıltılı ve parıltılı etkileri içeren çeşitli görsel özel efektler sunmaktadır.

Günümüze kadar, metalik boyaların kullanımı sınırlı olmuştur ve bu nedenle market raflarında yaygın olarak görülmezler ancak özel metalik renklerin de raflardaki göz alıcı etkilerini göz ardı edemeyiz. Örneğin, pastel gümüş renkler, altın ve gümüş kaplama efektleri kullanımı bir ambalajı raflarda rakiplerinden ayırabilir ve satışlarını arttırabilir.

Varak yaldız ve hologram folyo kaplamaları da ürünlerin rafta öne çıkmasına yardımcı olan diğer özel efektli kaplamalardır. Bu uygulamalar, ürünlerin daha güvenli olmaları için de tercih edilebilir.

Bu tarz folyo laminasyon uygulamaları görüş açısına göre renk değiştiren bir etki verebilir.

Bu, müşteriler için oldukça çekicidir çünkü rafların önünden geçerken ürün şekil değiştiriyormuş gibi görünür. Bu tür kaplamalar maviden yeşile ya da sarıdan turuncuya geçiş gibi çeşitli renklerde olabilir.

Parıltılı renklerde etiket uygulamaları farklı çekici görsel efektler üretmek için küçük sim parçaları lak içerisine aktarılarak uygulanır. En iyi uygulama serigrafi tekniği uygulaması ile yapılır. Bu kaplamanın etkisi en çok koyu renkler üzerinde ortaya çıkar ve bu sim uygulaması her türlü renk seçeneklerinde inci gibi parlar. Diğer kaplamalar bir mürekkebin altında ya da üstünde ya da bir malzemenin üstünde uygulandığında sedefimsi bir etki yaratır. Bu kaplamalar mürekkep üzerine uygulandığında bir görseli esnek kılabilir.

Sedef efektli kaplamalara benzer olarak parıltılı kaplamalar bulunmaktadır. Bunlar bir açıdan bakıldığında biraz düz ve zayıf renkli görünürken, bakış açısı değiştiğinde farklı renkten metalik bir parlaklık elde ederler. Küçük detaylı çalışmalar için en iyi seçim olmasa da bu efekt; kullanılan kaplamanın kalınlığına bağlı olarak metalik efektleri simüle edebilir.

Tüketicilerin dikkatini çekmenin yanı sıra bazı mürekkepler bir ambalajı etkileşimle çok farklı bir seviyeye taşıyabilir.

Etiketler üzerinde yaygın olarak kullandığımız diğer bir yöntem de özel mat ve parlak lak uygulamalarıdır.

Bu uygulama yine ambalaj üzerindeki etiketin renk ve görsellerinin bir birine uyum sağlaması için tercih edilebilir. Soft touch varnish, 3D varnish, kabartmalı laklar, kör alfabesi, kabaran laklar gibi uygulamalar, tüketicinin aldığı ürüne elle dokunarak benimsemesini sağlayabilir.

Günümüzde popüler olan uygulamaların bir tanesi de  termokromik mürekkeplerdir. Bu mürekkepler sıcaklığa göre renk değiştirir. Bir içecek soğuduğunda mavi olup, sıcakken gümüş olarak kalabilir. Renkler buzdolabı, mikrodalga gibi yaygın sıcak ve soğuk kaynaklarla eşleşebilir ve birden fazla renk geçişleri ürün üzerinde sağlanabilir.

Termokromik mürekkepler sayesinde, sıcaklık 40 derecenin altına düştüğünde ortaya çıkan özel bir grafik ile sağlanan renk değişimleri tüketiciyi etkileyecektir. Termokromik uygulamalar paketler üzerinde çocuklar için oluşturulan gizli mesajlar, etkileşimli oyunlar ile çekilişler ve promosyon numaraları için kullanılabilir. Ek olarak fotokromik kaplamalar, UV ya da güneş ışığına maruz kaldıklarında bir paketin üzerinde farklı renklerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Tüketiciler aynı zamanda karanlıkta parlayan ambalajlar ile de etkileşime geçebilir. Örneğin bir içeceğin üzerinde yer alan logosu gece parlayabilir. Özel promosyonlar ya da mevsimsel ürünler için bu uygulamalar tercih edilebilir.

Bir tüketici bir raf üzerinde bir etikete dokunduğunda, sepetine girme şansı yüzde 70’tir. Paketi, pürüzlü bir etki veren basit kaplamalarla iyileştirdiğinizde, ambalajın sepete girme şansı oldukça artar.

Yüksek kaplamalar olarak tasarlanan bu tür kaplamalar belli bir noktaya uygulandığında kabartmalı ürüne dokunsal bir his verir.

Dokunsal kaplamalar parlak, mat ya da saten gibi çeşitli etkilerin yanı sıra çok sertten yumuşak ve ipeksi hisse kadar farklı seçenekler sunar. Flekso uygulamaları için uygun olan bu kaplamalar kağıt ya da film üzerinde yüzeye basılabilir.

Sonuç

Marka sahipleri etiketlerinin rafta öne çıkmasını ister. Bu farklılığı elde etmek için kullanılabilecek çok sayıda dekoratif teknik bulunmaktadır. Bunlar arasında özel efektli mürekkep ve kaplamalar, HD Flexo Baskı Teknolojisi, Gravür Baskı Teknolojisi, Serigrafi Baskı Teknolojisi, Ofset Baskı teknolojisi, marka koruma çözümlerinden renk eşleştirmeye kadar farklı çözümler de kullanılabilir.

Devamını Oku